Konum
Anasayfa > Linux Deneyimleri > Parlak Işıktan Gözünüzü Koruyun – Redshift ve f.lux Arch Linux

Parlak Işıktan Gözünüzü Koruyun – Redshift ve f.lux Arch Linux

Read Time2 Minutes, 24 Seconds
Arch Linux Redshift
Arch Linux Redshift

Uzun süre bilgisayar ekranına bakmak zorunda olanlar parlak ışığın etkisiyle göz yorgunluğu ve baş ağrısına maruz kalırlar. Birçoğumuz uyanık olduğu vakitlerin büyük bir kısmını hatta neredeyse tamamını bilgisayar başında geçiriyor. Artık gerçek hayatta yaptığımız birçok işi sanal dünyada yapar hale geldik. Parayı da bilgisayar başında kazanıyoruz, kazandığımız parayı da bilgisayar başında harcıyoruz.  Tüm bunları yapabilmemiz içinde bir ekrana bakmak zorundayız. Ancak bu ekrana bakarken ekran  ile beynimize aracılık eden bu gözler çok yoruluyor, bozuluyor ve sonunda tabiri caizse arada kaynayıp gidiyor.

Ayrıca doğamız gereği güneş battıktan sonra karanlığa gömülmemiz gerekirken teknoloji buna izin vermiyor ve uyuyuncaya değin göz kamaştıran bir aydınlıkta vakit geçiriyoruz. Bu nedenle yeterince melatonin hormonunu salgılayamıyor ve bunun neticesinde de rahat ve dinlendirici bir uyku uyuyamıyoruz.  Ayrıca yine bu melatoninin salgılanamaması nedeniyle vücut kendini onaramıyor, yenileyemiyor, çabuk yaşlanıyor ve hasta oluyor. Yine ayrıca sadece gündüz maruz kalınması gereken parlak mavi renge (gökyüzü) yine bu ekranlar sayesinde gecede maruz kalıyoruz. Uzmanlar özellikle parlak mavi renklerin melatonin hormonunu daha çok baskıladığını bildirmekteler.

Redshift

Redsift basit kullanımıyla bu sorunu bir nebze ortadan kaldırmaktadır. Aynı işlevi gören bir çok program mevcut. Bunların arasında en popüleri f.lux olmasına rağmen Redsift’in GTK eklentisi ile Gnome Panel üzerinden ayarlaması daha kolay olduğu için benim tercihim Redshift den yana oldu. Redshift ile ilgili internet üzerinden yapacağınız ufak araştırma ile iyi ayarlar elde etmeniz mümkün. Ayrıca Redshift sizin konumunuza göre ekranınızın görünümünü ayarlaması mümkündür. Windows üzerinde ve Android cihazım da ise halen f.lux kullanmaktayım.

redshift-addjusted-colour

 

Kurulum: 

pacman -S redshift redshift-gtk

Gnome Shell Extension lar arasında Redsihft eklentisi mevcut bu eklentiyi de deneyebilirsiniz.

screenshot_685_1

F.lux

F.lux her platformda kolaylıkla çalışmaktadır. Bu programların öncüsü aslen f.lux dur. F.lux un en önemli özelliği Redshift gibi sizin konumunuzu otomatik bularak konumunuza göre ekranınızı ayarlamasıdır. Kısaca güneş ışınlarının konumunuza göre kontrolünü yaparak ekran durumunu kendisi ayarlar.

flux-shot

Kurulum: 

yaourt -S xflux xflux-gui-git

Kurulum tamamlandıktan sonra xflux programını çalıştırın, ayar ekranı çıkacaktır. Sizden konumunuzu bulmak için Latitude ve Longitude ayarlarını girmenizi isteyecektir. Buradan  konumunuzu girerek Latitude ve Longitude numaralarını bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim.

 

0 0

About Post Author

Erkan ÖZ

Avukat Erkan ÖZ - ÖZ Avukatlık Ofisi 05325139918 - erkanoz07@gmail.com Bahçelievler Mah. 5006 Sok. No:1 K:2 D:3 Manavgat / Antalya
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Erkan ÖZ
Avukat Erkan ÖZ - ÖZ Avukatlık Ofisi 05325139918 - erkanoz07@gmail.com Bahçelievler Mah. 5006 Sok. No:1 K:2 D:3 Manavgat / Antalya
https://www.erkanoz.com

Sizin görüşünüz nedir?

Top