KARAYA AYAK BASMADAN 1000 DENİZ MİLİ – Enes SAVE

0 0

KARAYA AYAK BASMADAN 1000 DENİZ MİLİ

“Çeşme’den çıktım, Ovacık Koyu’nun Domuz Burnu Limanı’na yaklaşırken, burunlara özellikle açıktan yaklaşırım, yiyeceğim yumruğu kestirmeye çalışırım, üçleme beşleme diye tabir ettikleri dalgaların içinde kaldım. Su derin değilse dalga kırılır bir metrelik dalga beni alabora etmeye yeter ama derinse sekiz metrelik dalganın içinden yavru ördekler gibi geçerim. Arka arkaya dalgalar gelince, dalgaları böyle küçük bir bot için tehlikeli bir noktadan karşıladım ama başka türlü de ilerleyemezdim. Neyse ki paçayı kurtarmayı başardım. En korktuğum an buydu.” Enes Save hikayesini öyle bir heyecanla, içtenlikle anlattı ki; dinlerken her anını yaşamış olduk. Kendimizi yerine koyup, bot patladığında “Aman ne yapacağız şimdi” telaşına kapıldık. Gözlerinin içi gülerek anlattığı her an içimizde bir yere dokundu. Hayalleri için yola çıkabilmenin, yolda kalabilmenin, inanmanın ve umutlanmanın önemini hatırladık bir daha. Herkesin göze alamayacağı bir hayal, elde ne varsa onlarla çıkılan bir yolculuk, zorluklar karşısında dimdik ayakta duran bir adam ve bu hayale kendi hayaliymişçesine ortak olan bir sürü insan… Rüzgarın tam kuvvet, istediğimiz yönde esmesi için önce yola çıkmayı göze almak gerekiyormuş; küçücük bir botu olan bir deniz aşığının bize bunu hatırlatması gerekiyormuş.

HEDEFİM ATLANTİĞİ GEÇMEK

18 Nisan‘da yola çıktığını, ancak yolda üç bölmeden oluşan botunun bir bölmesinin kullanılamaz hale geldiğini belirten Save, „Bu sebepten yolculuğuma 29 Nisan‘da başlamak zorunda kaldım. Hedefim Atlantik‘i geçmek.. Allah‘ın izniyle yolda daha büyük bir bot almak, imkanımı büyütmek, yolculuğuma daha iyi şartlarda devam etmek istiyorum. Şu andaki botum 285 cm uzunluğunda ve 6 beygir gücünde bir motoru var.

GÜZEL GÜNLER

Zorlukların içinden bir şekilde çıkabilmenin rahatlığı ve denizle çok daha iyi anlaştığını görmenin mutluluğuyla, Enes Save artık bu yolculuğun keyfini çıkarmaya karar vermiş. “Buraya gelene kadar denize çok fazla girmemiştim, herhalde biraz hırs yaptım ve daha hızlı yol almak için etrafıma bakmayı ve bu muhteşem yolculuğun keyfini çıkarmayı unuttum” diyor. Başarıyla çıktığı mücadelenin keyfini yaşamasına sonuna kadar hak vermek lazım.

Herkes uykudayken buralardan Side den Enes Save geçti..

\"\"Karaya ayak basmadan 1000 deniz mili gitme hedefiyle yola çıkan Enes Save bu gün Side limanındaydı. Onunla tanışmak onun deneyimlerini dinlemek dahi inanılmaz keyifliydi. 3 ay 1 haftadır denizin üzerinde bir Zodiac ile karaya ayak basmadan yolculuk yapıyor. Yolculuğunun devamında yolunun açık, pruvasının neta olması dileğiyle kendisiyle ayrıldık.

İstanbul\'dan 3 metrelik şişme botla denize açılan ve karaya ayak basmadan deniz yolculuğu yapan Enes Save, 90 günde Alanya Limanı\'na ulaştı. 18 Nisan\'da 3 metrelik şişme botla İstanbul\'dan denize açılan 48 yaşındaki Enes Save, zorlu yolculuğunun ardından Alanya Limanına demir attı. Karaya ayak basan Save\'nin sağlık kontrolünü Alanya Belediyesi tarafından yapıldı. Yaklaşık bin deniz mili kat eden macera tutkunu Enes Save, Alanya\'da dinledikten sonra Hatay Samandağ Limanı\'na mavi sulardan şişme botuyla gitmeyi planlıyor. 90 gündür karaya çıkmadan denizde yolculuk yaptığını belirten Enes Save, \"Dün akşam Alanya\'ya geldim. Facebook üzerinden tanıştığım denizci Bülent Büyükdağ ile Alanya Limanında buluştuk. Yaklaşık 1000 deniz mili yol kat ettim ve hiç karaya ayak basmadım. Karaya çıkmadığım içinde doktor kontrollerimi teknede yaptırmam gerekiyor. Arkadaşım Alanya Belediyesi\'ne telefonla ulaştı ve doktor talebinde bulundu. Belediye Başkanı Adem Murat Yücel\'de bana belediyenin doktorunu gönderdi. 90 günlük yolculuğum boyunca ilk kez bu şekilde ilgiyle karşılandım. Alanya Belediyesi\'ne ve çalışanlarına teşekkür ederim\" dedi. \"Tek zorlandığım aşırı dalgalar\" Alanya\'dan tekrar yola çıkarak Hatay Samandağ Limanı\'na ulaşmayı hedefleyen Save, \"Esas hedefim biraz daha büyük bir botla dünya turuna çıkmak. Ancak denizdeki dayanıklılığımı ve tecrübemi arttırmak için Türkiye\'de bu şekilde bir girişimde bulundum. 90 gündür denizdeyim. Karaya hiç çıkmadım. Tek zorlandığım aşırı dalgalar, şimdiye kadar sorunsuz bir şekilde Alanya\'ya geldim. İnşallah hedeflerimi yerine getiririm\" diye konuştu. Enes Save ile sosyal medyadan tanışan ve uzun süredir denizle iç içe olduğunu belirten Avukat Bülent Büyükdağ, Zaman zaman bizde denizlere açılıyoruz. Ben Türkiye\'de ilk kez bir denizcinin şişme botla bu kadar uzak bir mesafeyi geçtiğine şahit oldum. Gerçekten büyük bir cesaret. Enes Save\'yi bu cesaretinden dolayı tebrik ediyorum\" şeklinde konuştu. Enes Save\'yi karaya çıkarmadan deniz üstünde muayene eden Alanya Belediyesi\'nin Doktoru Sultan Özgen, \"Save\'nin şekerini ve diğer kontrollerini yaptık. Sağlık durumu gayet iyi. Yolculuğuna devam edebilir. \"ifadelerini kullandı.

Sizin görüşünüz nedir?