DENİZDE ÇATIŞMAYI ÖNLEME KURALLARI ve ÇATIŞMAYI ÖNLEME TÜZÜĞÜ

0 0

DENİZDE ÇATIŞMAYI ÖNLEME KURALLARI ve ÇATIŞMAYI ÖNLEME TÜZÜĞÜ

Aynı deniz alanında birden fazla sayıda gemi bulunması, olası bazı tehlikelerin doğmasına da neden olmuştur. Hukuk bilimi, insanların ortak yaşamında karşılaşılan sorunların giderilebilmesi için tek yolunun kural koymak olmadığını, bu kuralın çıkış gereksiniminin ve kuralın uygulanmasına neden olacak bir olay karşısında nasıl davranılması gerektiğinin bilinmesi zorunluluğu üzerinde durmaktadır.

“Denizcilik, doğayla yüz yüze gelip, onunla, kendi kuralları içinde başa çıkma yeteneğidir. Ancak, her yeteneğin kazanılmasında olduğu gibi, denizcilikte de önce doğru bilgiyle donatılmak ve sonra bu bilgiyi, yaparak/yaşayarak pekiştirmek gerekir.”

DENİZDE ÇATIŞMAYI ÖNLEME

1) Karşı yönlerden gelen iki gemi birbirinin iskelesinden geçer.

2) Arkadan gelen gemi önündeki geminin rotasından çıkar.

3) Sancak tarafımızda seyreden bir geminin kırmızı ışığını ,yani iskele bordasını görüyorsak, yol hakkı onundur. Rotasından çıkmanız gerekir.

4) Bir gemi yalnız yelken ile yol alan gemiye yol verir.

5) Manevradan aciz gemiye yol verilir.

6) Yelkenle yürüyen iki tekneden rüzgarı sancaktan alan, yol hakkına sahiptir. Yani rüzgarı iskeleden alan tekne yol verecektir. Her ikisi de rüzgarı aynı yönden alıyorsa, rüzgara daha yakın olan yani rüzgar üstündeki rüzgar altındaki teknenin yolundan çıkar.

7) 1 kısa düdük sancağa dönüyorum,2 kısa düdük iskeleye dönüyorum , peş peşe 4-5 kısa düdük yolumdan çekil demektir.

Denizde can ve mal güvenliğinin sağlanması ve sürdürülmesine yönelik önlemler konusunda gerek askeri, gerekse ticari denizcilik alanlarında birçok eğitsel etkinlik başarıyla sürdürülmekte ve küçümsenmeyecek gelişmeler kaydedilmektedir. Ancak, coğrafi yapısı nedeniyle “denizci” bir ülke konumundaki ülkemizde, giderek artan “amatör denizcilik” etkinlikleri içinde yer alan denizcilerin, bir “denizci ulus “un bireyleri olarak eğitildikleri konusunda endişeler taşınmaktadır. Uluslararası düzeyde, denizde güvenli yaşamın temelini oluşturan denizde çatışmayı önleme kuralları, ister bir profesyonel, isterse bir amatör denizci tarafından uygulanıyor olsun, denizle iç içe olan her bireyin bilmesi ve uygulaması gereken, olmazsa olmaz kurallardır.

YOL ÖNCELİKLERİ

Normal seyir koşullarında, teknelerin birbirini görmeleri durumunda tekneler arasında yol öncelikleri şöyledir:

 1. Kumanda altında bulunmayan tekne,
 2. Manevra kabiliyeti sınırlı tekne,
 3. Balıkçılıkla uğraşan tekne,
 4. Yelkenli tekne,
 5. Kuvvetle yürütülen tekne.

Kuvvetle yürütülen tekneler arasında yol hakları:

 1. İki tekne pruva pruvaya karşılaştığında her iki teknede rotasını kendi sancağına alarak diğerinin yolundan çıkacaktır. Dar kanallarda sancak seyri esastır.
 2. İki tekne çatışma tehlikesi doğuracak şekilde aykırı (kesişen) rotalarda karşılaştığında diğerini sancağında gören onun yolundan çıkacaktır.
 3. Bir tekne başka bir tekneye yetişiyorsa, yetişen tekne yetiştiği teknenin yolundan çıkacaktır. Yetişen tekne tanımı gündüz vakti başka bir tekneye kemere doğrultusunun 22.5 dereceden daha fazla gerisinden yaklaşan bir tekneyi, gece vakti ise yetiştiği teknenin yalnızca pupa fenerini görebilen bir tekneyi belirtir.

Yelkenli tekneler arasında yol hakları:

 1. Rüzgarı farklı bordalardan kullanan iki yelkenli çatışma tehlikesi doğuracak şekilde karşılaştığında, rüzgarı iskele bordadan kullanan tekne, diğerinin yolundan çıkacaktır.
 2. Her iki tekne de rüzgarı aynı bordadan kullanıyorsa, rüzgar üstünde olan tekne, rüzgar altında olan teknenin yolundan çıkacaktır.
 3. Rüzgarı iskele bordadan kullanan bir yelkenli rüzgar üstünde başka bir yelkenli görür ve rüzgarı hangi bordadan kullandığını anlayamazsa, onun yolundan çıkacaktır.

Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

İndir [532.02 KB]

Kaynak : https://www.yelkenci.org/icerik/77-yelken-sporu-catismayi-onleme.html//

Denizde Çatışmayı Önleme Kuralları

About Post Author

Erkan ÖZ

Avukat Erkan ÖZ - ÖZ Avukatlık Ofisi 05325139918 - erkanoz07@gmail.com Bahçelievler Mah. Çetin Emeç Cad. 5068 Sok. No:1 Narin Apt. B Blok K:1 D:2 Manavgat / Antalya
Happy
Happy
67 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
33 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Sizin görüşünüz nedir?