Deniz Hatayı Kabul Etmez

0 0

Sevgili denizci dostlarım, sizinde bildiğiniz gibi Denizciliği sadece kitaplardan okuyarak öğrenmemiz mümkün değildir.

İyi bir denizci olabilmenin aslı deneyimden geçer. Sizlere denizde başıma gelen bir kazayı ve bu kaza neticesinde yaşadıklarımı, yaşadığım olumsuzluklardan aldığım dersleri paylaşmak istiyorum.

Teknemi sezon sonunda ağır bir bakıma soktum. Bu bakımda akülerden elektrik tesisatına kadar bütün sistemi yeniledim. Aşağıda eklediğim resimlerde de görüleceği gibi iki adet yeni aküyü tekneye elektrik ustası aracılığı ile bağladık. Aslen benim de dikkat etmem gerekli olmasına rağmen ustama o kadar çok güveniyordum ki bağlantı şekline montaj esnasında dikkat etmedim. Akü kutup başları motor kablolarının kısa olması sebebiyle teknenin kıç tarafına dönük olarak dümen açı kolunun altına gelecek şekilde bağlantı yapılmış.

Denizde balık avımız bittikten sonra çapamızı çekip dönmek üzere olduğumuz esnada teknenin arka tarafından duman geldiğini gördüm. Arka bölümü açtığımda kutup başlarının açı koluna değmesi sonucunda dümen telinin eridiğini ve kutup başlarının patladığını gördüm. Başıma daha önce böyle bir şey gelmediği için soğukkanlılığımı korumakta zorlandım. Yekeyi dümenden sökerek manuel yeke kolunu monte edip geri dönme telaşesindeyken malesef yeke kolu (ahşap kol) kırıldı. Teknede bulunan metal kelepçeleri ve plastik kelepçelerin yardımıyla yeke kolunu sabitledim. Artık çapayı denizden almam gerekirken başka aksilikler zincirlerinin beni takip ettiğinden haberim yoktu. Zincir ve halatın örüldüğü noktadan zincir boşaldı ve çapa ile 30mt zincirim denizin karanlık sularında gözden kayboldu.

Aslında yaşanan talihsizliklerin en tehlikelisi akünün kısa devre yapmasıydı. Eğer kısa devre süresi uzun sürseydi allah korusun kaza daha kötü bir şekilde sonuçlanabilirdi.

Denizci dostlarım, bu yaşadıklarım umarım sizler için bir deneyim olur. Biz teknelerimize ailelerimizle ve en önemlisi çocuklarımızla biniyoruz. Bu sebeple göz ardı ettiğimiz en ufak ayrıntılar bile denizde en büyük tehlikelere sebebiyet verebilmektedir. Lütfen akülerinizi kontrol edin. Aşağıdaki gibi bir bağlantı şekliniz var ise hemen akü yerlerini değiştirin.

Birde en önemli ayrıntı tekneniz de olması gereken alet ve malzemelerdir.

Mutlaka olması gerekenler; Alyan takımı, anahtar takımı, pense, yıldız ve düz tornavida, krom kelepçeler, plastik cırt kelepçeler, izole bant, yangın söndürme tüpü… vd.

Herkese güvenli, kazasız seyirler dilerim.

About Post Author

Erkan ÖZ

Avukat Erkan ÖZ - ÖZ Avukatlık Ofisi 05325139918 - erkanoz07@gmail.com Bahçelievler Mah. Çetin Emeç Cad. 5068 Sok. No:1 Narin Apt. B Blok K:1 D:2 Manavgat / Antalya
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Sizin görüşünüz nedir?