Konum
Anasayfa > Linux Deneyimleri > ARCH LİNUX HAKKINDA

ARCH LİNUX HAKKINDA

Read Time3 Minutes, 17 Seconds

Uzun yıllar Debian kullanmış birisi olarak Ubuntu ve türevleri ile de uzun zamandır iyi anlaşıyordum. Yaklaşık 4 yıldır kısa ara vermeler hariç, Ubuntu kullanıyordum. Ancak Ubuntu bana çok yavaş gelmeye başlamıştı. Biraz google, distorwatch, Ubuntu forumları araştırması beni ArchLinux’a yönlendirdi. Hemen bilgisayarıma Arch kurdum.Üzerine Gnome kurduğumda şıkır şıkır çalışan bir sistemin aynı zamanda yıldırım hızıyla çalışması beni çok şaşırttı. Birazdan anlatacağım özellikleri ile sanırım bir daha bilgisayarımda başka linux dağıtımı yer almayacak

.ArchLinux Nedir?

Archlinux, Judd Vinet tarafından ilk kez 11 Mart 2002 yılında duyurulmuş olan i686 ve x86-64 işlemciler için optimize edilmiş bir linux dağıtımıdır. Hızlı, güvenilir ve basit bir sistem olmasıyla ün yapmıştır. Dağıtım, diğer cilalı dağıtımlardan farklı olarak temelde sadece bir linux çekirdeği ve üzerine kurulu temel bir sistem sunar. Pacman paket yöneticisi ile KDE,GNOME, XFCE ve diğer masaüstlerini daha sonra kendiniz kurabilir, sistemi zorlanmadan istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Dağıtımın dikkat çeken bir yönü de “döngüsel yayım” yapmasıdır. Yani sistemi yeni sürüme yükseltmek gibi bir derdiniz yoktur. Paketler güncellendikçe zaten sistem de yeni sürüme yükselmiş olur, yeni sürüm isolarını internettten indirmenize gerek kalmadan sadece paket yöneticisi ile günlük güncellemeleri yaparak on yıl sonra bile o günün en güncel programlarına sahip olursunuz.
Archlinux’un temel felsefesi KISS (Keep It Simple, Stupid) ya da türkçesi ile “Sadece basit tut,aptal” felsefesidir.Bunun anlamı, karışık başlatma ve yönetim betikleri, paketleme yapısı, sistemi özelleştirmede karmaşık yolları olmadan bir linux sistemi oluşturmaktır.


Özellikleri:
A- Artıları:
1.Karmaşık yapılandırma ayarları yoktur.
2.İ686 ve x86-64 işlemcileri için optimize edildiğinden son derece hızlı çalışır.
3.Pacman paket yöneticisi son derece güçlüdür.Paket yükleme/kaldırma işlemleri oldukça kolay ve etkilidir. Bağımlılıkları çözmede güçlüdür.RPM Paketleme sistemindeki bağımlılık sorunlarıyla karşılaşılmaz.
4.Paketler tar.gz formatındadır ve ABS sistemi ile AUR sitesindeki PKGBUILD dosyaları ile kullanıcı tarafından herhangi bir program kolayca derlenebilir ve paketlenebilir.
5.Kullanıcı yukarıda belirtildiği gibi isterse yazılımları kendi derleyip Pacman ile kurabilir isterse hazır paketleri bilgisayarına yine pacman ile yükleyebilir. Yani Gentoo gibi her şeyi kaynaktan derlemek zorunluluğu yoktur. Ubuntu ve Suse gibi paketleme de zor değildir.
6.Son derece esnek yapısı sayesinde sistem kullanıcı tarafından istendiği gibi özelleştirilebilir.
7.Çok geniş ve kapsamlı bir belgelemesi, aktif forumları olan dağıtımın aynı zamanda Lapis sitesinde oldukça iyi hazırlanmış Türkçe başlangıç rehberi ve başvuru sayfaları vardır.

B- Eksileri:
1.Sade yapısı ve sadece temel sistemin kurulması nedeniyle yeni başlayanlar için uygun bir sistem olduğu söylenemez.Ama linux’u öğrenmede en iyi ders kitaplarından biridir.
2.Pek çok ayar elle, komut satırından yapılıyor. Diğer sistemlerdeki arayüz üzerinden yapılandırma yok.
3.Grafiksel bir kurulum süreci yok.

Bana göre Archlinux kullanmak isteyenler bu artı ve eksileri göz önüne alıp ona göre tercihlerini yapmalılar. Ancak, istendiğinde çok rahat bir şekilde kurulabilir.Daha önce linux kullanmış iseniz ve biraz deneyiminiz varsa, eminim bir kez kurduktan sonra bu dağıtımı çok seveceksiniz….

Arch Linux kurulumundan korkuyorsanız size  Apricity OS u öneririm. Kısa süre içinde Apricity OS için kurulumuyla ilgili bir yazı yazmayı düşünüyorum.

0 0

About Post Author

Erkan ÖZ

Avukat Erkan ÖZ - ÖZ Avukatlık Ofisi 05325139918 - erkanoz07@gmail.com Bahçelievler Mah. 5006 Sok. No:1 K:2 D:3 Manavgat / Antalya
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Erkan ÖZ
Avukat Erkan ÖZ - ÖZ Avukatlık Ofisi 05325139918 - erkanoz07@gmail.com Bahçelievler Mah. 5006 Sok. No:1 K:2 D:3 Manavgat / Antalya
https://www.erkanoz.com

3 thoughts on “ARCH LİNUX HAKKINDA

  1. Merhaba,

    Archlinux için böyle güzel tanıtım yazılılarını görmek memnuniyet verici ve özgün içerikten dolayı teşekkürler.
    Bir konu hakkında zaman zaman başka platformlarda da dile getirilen bir konu var. Hatırlatmakta/Düzeltmekte fayda görüyorum. Arch Linux, CRUX tabanlı bir dağıtım değildir. CRUX ‘tan eslinlenmiştir ve bazı geliştiriciler CRUX’tan Arch Linux ‘a göç etmiştir. Teyit etmek için aşağıdaki linklerden kontrol edilinebilinir.

    https://distrowatch.com/table.php?distribution=arch
    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/Linux_Distribution_Timeline.svg

  2. Uyarınız için teşekkür ederim. Wikipedia ve diğer sitelerden yaptığım araştırmalar CRUX tabanlı bir dağıtım oldugu yönündeydi. Bilgileri en kısa sürede kaynaklardan kontrol ederek yeniden düzenleyeceğim. Iyi günler dilerim.

Sizin görüşünüz nedir?

Top