Konum
Anasayfa > Linux Deneyimleri > Arch Linux Gnome Klavye Türkçe Karakter Sorunu

Arch Linux Gnome Klavye Türkçe Karakter Sorunu

Read Time2 Minutes, 46 Seconds

38a8e1d574c1ae9870f92eef268683e3

Arch Linux güncellemesinden sonra Türkçe klavye “i” “ı” karakterlerinde sorun yaşanmaya başlandı. Bu sorun Gnome ve GDM’ye wayland desteğinin eklenmesi ve masa üstüne girişte wayland’ın aktif olmasından kaynaklanmaktadır. Wayland ı pasif yaptığımızda sorun düzelecektir.

Öncelikle ekran kartınız Nvidia değilse yapmanız gereken kullanıcı oturumunuzu kapatıp Gdm üzerinden tekrar kullanıcı girişi yapmadan önce Gnome’i  Xorg üzerinden başlat seçeneğini seçmektir. Xorg üzerinde klavye sorununuz düzelecektir.

Ekran kartınız Nvidia ise; Gnome Masaüstü açılmayacak ve giriş ekranına yani Gdm ekranına sürekli geri atacaktır. Bunun sebebi ekran kartı sürücülerinin yüklü olmasıdır. Wayland da Nvidia ekran kartına ait sürücü desteği şimdilik yok. Bunun anlamı da Wayland aktif olduğu sürece Nvidia sürücülerini şimdilik wayland ile kullanamayacağınızdır.

Önce nvidia driverlar kurulu ise kaldıralım.

sudo pacman -R nvidia

Sistemi yeniden reboot edelim,

sudo reboot

Gnome masaüstünüz otomatik açılmışsa kullanıcı oturumu kapatarak Gdm den Xorg üzerinden tekrar Gnome e giriş yapalım,

Aur da gdm 3 Setup adında bir paket mevcut. Waylan girişini kolayca pasif etmemiz için bu paketi ve bağımlılıklarını kurmamız gerekli.

yaourt -S gdm3setup gdm3setup-util

Programı açalım ve bu program ekranından aktif durumda olan Wayland seçeneğini pasif yapın.

Artık Xorg kullanmaya devam edediliriz. Şimdi Nvidia driverlarını tekrar kurabilirsiniz.

sudo pacman -S nvidia

ve reboot edin. Sorun çözülecektir.

Merak Edenler İçin Wayland Nedir? 

Wayland, 2008 yılında Kristian Høgsberg’ın (o zamanlar Red Hat geliştiricisiydi şu an Intel için çalışmakta) X pencere sistemine alternatif yaratmak için geliştirmeye başladığı bir görüntü sunucusudur. Proje, 30 yıllık geçmişi olan ve modern ihtiyaçlara tam olarak karşılık veremeyen X pencere sisteminden kurtulup daha hızlı, geliştirilmesi ve bakımı kolay uygulamalar yazılmasını sağlamaktır.
Proje 2 ana kısımdan oluşmaktadır. Bunlar Wayland protokolü ve Weston görüntü yöneticisidir (compositor).
Wayland, istemci ve görüntü yönteticisi (compositor) arasındaki konuşmanın nasıl yapılacağını belirleyen protokoldür. Wayland’ın X’den en büyük farkı istemci ile görüntü yöneticisini doğrudan konuşturmasıdır. Yapıtığı tek iş budur. X pencere sisteminde ise X, hem görüntü yöneticisiyle konuşmakta, hem kernel’den input eventlerini almakta, hem de doğru istemciye doğru bilgiyi göndermek için hesaplamalar yapmaktır. Zaten geliştiricilerin genel şikayeti hesaplamaların kimi zaman doğru şekilde yapılamaması yönündedir.
Weston ise Wayland projesini kullanacak ortamlar için (örneğin GNOME, KDE, Enlightment vb.) referans görüntü oluşturma yöneticisidir (compositor). İstemcilerden (uygulamalardan) Wayland protokolü ile gelen istekleri karşılayarak ekrana ilgili görüntüyü basmaktadır. Aynı zamanda input eventlerini toplayarak ilgili uygulamalara ilgili değerleri göndermektedir. X’den farklı olarak Weston, kernel ile direkt konuşmaktadır. Görüntü ve event hesaplamaları burada yapılır ve sonuçlar Wayland protokolü üzerinden istemcilere, KMS üzeriden de kernel’e bildirilir.
0 0

About Post Author

Erkan ÖZ

Avukat Erkan ÖZ - ÖZ Avukatlık Ofisi 05325139918 - erkanoz07@gmail.com Bahçelievler Mah. 5006 Sok. No:1 K:2 D:3 Manavgat / Antalya
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Erkan ÖZ
Avukat Erkan ÖZ - ÖZ Avukatlık Ofisi 05325139918 - erkanoz07@gmail.com Bahçelievler Mah. 5006 Sok. No:1 K:2 D:3 Manavgat / Antalya
https://www.erkanoz.com

Sizin görüşünüz nedir?

Top