Konum
Anasayfa > Linux Deneyimleri > Arch Linux Elektronik İmza UYAP ve UYAP Doküman Editörü

Arch Linux Elektronik İmza UYAP ve UYAP Doküman Editörü

Read Time3 Minutes, 17 Seconds

Linux günümüzde her alanda sıkça kullanılmaya başladı. Fakat Türkçe doküman eksikliği nedeniyle ülkemizde bazı meslek gurupları tarafından tam olarak yaygınlaşamadı. Linux masa üstlerinin kolaylığı esnekliği alternatiflerinin çok olması son kullanıcıyı cezbetse de bir çok kullanıcının da gözünü korkutmaktadır. Aslında linux bize esneklik verdiği kadar güven de vermektedir. Bu yazıda sizlere linux üzerinde Avukatlık mesleğinin vazgeçilmezi olan Uyap sistemine giriş ve Uyap Doküman Editörünün imza entegrasyonunu anlatacağım.

Ulusal Yargı Ağı Projesine giriş (UYAP) için elektronik imza kullanımı zorunlu olmasa da (Mobil İmza Kullanılabilir) Uyap Doküman Editörünü kullanarak doküman imzalamak ve imzalı dokümanları UYAP a aktarmak için elektronik imza kullanmak hayatımızın bir parçası olmuştur. Arch Linux üzerinde Uyap Doküman Editörü ile mobil imzanızı tanıtıp rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Öncelikle Elektronik imzanızı kullanabilmek için USB cihazımızın gerekli driver larını kurmalıyız.

Arch Linux Üzerinde Uyap Editörü
Arch Linux Üzerinde Uyap Editörü

Gerekli paketlerin bir kısmı depolarda olmasına rağmen asıl gerekli olan Akış kartların sürücüsüne ait paket AUR deposunda mevcuttur.

Öncelikle bize gerekli olan paketlerin kurulumu ile başlayalım. sisteminizde yaourt un kurulu olduğunu varsayarak aur dan ve pacman dan gerekli paketleri kuralım.

Kurulum için konsol da aşağıda ki komutları verelim;
sudo pacman -S pcsclite pcsc-tools

sudo yaourt -S akia

bu paketlerin kurulumu tamamlandıktan sonra Elektronik İmza kartımızın Linux da tanıtılmasını sağlayacak olan servisi (PCSCD yi) çalıştırmak ve sistem açılışında bu servisi otomatik aktif hale getirmemiz  gerekli. Bunun için yine konsolda aşağıda ki komutları verelim;

sudo systemctl enable pcscd
sudo systemctl start pcscd

Elektronik imzanıza ait USB stick in Linux tarafından sorunsuzca bulunup bulunmadığını kontrol etmek için yine konsol da aşağıda ki komutu verebilirsiniz.

pcsc_scan

Yine Kurulum tamamlandıktan sonra konsolda akia komutunu vererek akış kart programını çalıştırabilirsiniz. (Java kurulumunu henüz yapmadığınız için hata alabilirsiniz)

Elektronik imza için gerekli paketlerimiz kuruldu ve hazır. Şimdi ilerde Uyap girişinde sorun yaşamamak için Oracle java 8 ‘i yükleyelim, (Aslında Open Java işimizi görüyor fakat Uyap da doküman ön izlemelerinde openjava bazen sorun çıkarıyor)

Oracle Java 8 Aur deposunda mevcut, kurulum için konsolda aşağıda ki komutu verelim;

sudo yaourt -S jre

Herşey hazır Uyap Sitemine bağlanma için hazır.

Uyap Editör Java ile yazılmış olması sayesinde ufak dokunuşlarla Linux üzerinde çalışır hale gelmiştir. Bu konuda desteği için Ahmet Kırali ya teşekkür ederim. Ubuntu için paketlenmiş editör uygulamasını güncelleyerek Arch için yeniden paketledim. Fakat yazıyı düzenlediğim tarihten sonra Editör uygulaması da AUR da yerini almış. Böylelikle güncellemelere AUR üzerinden zahmetsizce kavuşacağız.

sudo yaourt -S uyap

Uyap paketi aur deposuna eklendiği için bu adımdan sonrasını yapmanıza gerek kalmadı.

Uyap Döküman Editörünün Arch için paketlenmiş halini indirmek isterseniz aşağıda ki linki kullanabilirsiniz.

DROPBOX indirme Linki

indirme tamamlandıktan sonra konsoldan ( indirilen dosyanın bulunduğu dizin içerisinden) aşağıda ki komutu vererek kurulumu yapalım.

sudo pacman -U uyap-editor-4.0.17-1-a…g.tar.

Uyap Editör kullanım için hazır. Uyap Editöründen istediğiniz dokümanı rahatlıkla imzalayabilirsiniz.

uyap

Linux üzerinde Uyap Avukat Portal’a giriş yapmak için Chrome, vivaldi veya opera tarayıcılarından birini kullanabilirsiniz.   İyi çalışmalar dilerim.

0 0

About Post Author

Erkan ÖZ

Avukat Erkan ÖZ - ÖZ Avukatlık Ofisi 05325139918 - erkanoz07@gmail.com Bahçelievler Mah. 5006 Sok. No:1 K:2 D:3 Manavgat / Antalya
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Erkan ÖZ
Avukat Erkan ÖZ - ÖZ Avukatlık Ofisi 05325139918 - erkanoz07@gmail.com Bahçelievler Mah. 5006 Sok. No:1 K:2 D:3 Manavgat / Antalya
https://www.erkanoz.com

2 thoughts on “Arch Linux Elektronik İmza UYAP ve UYAP Doküman Editörü

  1. merhaba linux bir makine acr39t uyap kartı nı diğer windows clientlara paylaştırma imkanı varmıdır çoklu kullanım

  2. Fabula-Tech USB-over-Network – Eltima Software USB Network Gate – Incentives Pro/SimplyCore LLC USB Redirector gibi benzer uygulamalar mevcut fakat bu uygulamalar maalesef ücretli. Ben windows üzerinde Usb Kart’ı diğer bilgisayarlara paylaştırmayı denemiştim. Sonuç çok verimli olmasa da idare eder düzeydeydi. Linux altında deneme fırsatım olmadı. Port paylaşımı olacağı için doğrudan network üzerinden (Samba) paylaşım yapmanız mümkün görünmüyor. Öncelikle portunu paylaşmak istediğiniz bilgisayara yukarıda isimlerini verdiğim yazılımlardan herhangi birsinin Server sürümünü ve paylaşılan portu kullanacak bilgisayarlara da client uygulaması yüklemeniz gerek.

Sizin görüşünüz nedir?

Top